NOV PROGRAM – VZGOJA ZA ZDRAVJE Z NASMEHOM
Program je namenjen staršem, ki si želijo graditi trdne odnose s svojimi otroki, že od najzgodnejših let. Cilj programa je ustvariti spodbudno okolje, ki staršem omogoča, da se počutijo podprte in pripravljene na vse izzive, ki jih prinaša starševstvo. Eden od ključnih vidikov programa je celostna obravnava zdravja – tako fizičnega kot tudi duševnega. Strokovnjaki iz različnih področij: psihologi, logoped, dietetik, kineziolog, zobozdravnik in dipl. babica/sestra smo združili svoje znanje in izkušnje.
Nadgradnja programa: Priprava na porod in starševstvo
Program je namenjen staršem, ki si želijo graditi trdne odnose s svojimi otroki, že od najzgodnejših let. Cilj programa je ustvariti spodbudno okolje, ki staršem omogoča, da se počutijo podprte in pripravljene na vse izzive, ki jih prinaša starševstvo. Eden od ključnih vidikov programa je celostna obravnava zdravja – tako fizičnega kot tudi duševnega. Strokovnjaki iz različnih področij: psihologi, logoped, dietetik, kineziolog, zobozdravnik in dipl. babica/sestra smo združili svoje znanje in izkušnje.
Zdravstveno ekipo za izvedbo sestavljajo:
- Dea Hudarin Kovačič, mag. manag. dipl. babica, dipl. m. s.
- Matija Vravnik, mag. kin., dipl. fizio.
- Nina Kozamernik mag. prof. logop. in surdoped.
- Sabina Prešiček univ. dipl. psih.
- Veronika Lorenčič, dr. dent. med., spec.
- Maša Naraločnik Sinur univ. dipl. psih., spec. klin. psih.
- Niki Jakol univ. dipl. psih.
- Goran Pandol univ. dipl. inž. živil. tehnol.
Predavanja bodo izvedena v živo v SEJNI SOBI ZD Velenje dne:
12. 2. 2024 – PONEDELJEK: OB 17.00 – 18.30
(OSNOVE PRVE POMOČI PRI NAJMLAJŠIH):
Predavanje prve pomoči pri najmlajših se osredotoča na specifične izzive in potrebe otrok. Spoznali boste najpogostejša bolezenska stanja, pri katerih lahko z ukrepi prve pomoči preprečimo poslabšanje zdravstvenega stanja pri otroku. Preučili bomo tudi oskrbo pri posameznih poškodba, ukrepanje ob zastrupitvah ter zapori dihalne poti s tujkom. Spoznali boste nasvete, vrste aktivnosti prve pomoči ob posameznih obolenjih in poškodbah ter stanja, pri katerih je otroka treba odpeljati k zdravniku oz. poklicati 112, saj pravilno ukrepanje v prvi pomoči rešuje življenja.
11. 3. 2024 – PONEDELJEK: OB 17.00 – 18.30
(ŠPORT PO MERI OTROK IN MLADOSTNIKOV):
Iskanje odgovorov na vprašanje kako s pedagoškega in vsebinskega vidika ravnati z mladimi športniki, da bodo lahko v največji meri razvili svoj športni in življenjski potencial. Predstavljeni bodo različni vidiki telesne dejavnosti, ki so prilagojeni starostnim skupinam in individualnim potrebam otrok, smernice za ustvarjanje okolja, ki spodbuja ljubezen do gibanja, razvija motorične sposobnosti in gradi zdrav življenjski slog. Predavanje vključuje tudi nekatere dileme kot so prezgodnja specializacija in vključevanje mladih v tekmovalni šport in ali je šport v otroštvu najboljša naložba za življenje?
8. 4. 2024 – PONEDELJEK: OB 17.00 – 18.30
(“LIBA LACA LAK?” TUDI STARŠ JE LAHKO JUNAK):
Se starši zavedate, da prav vi lahko močno vplivate na otrokov razvoj jezika in govora? Na srečanju boste spoznali, kako se otrokov govor in jezik razvijata od rojstva do šole. Predvsem pa se bomo pogovarjali o tem, kako lahko otrokov razvoj tekom vsakodnevnih aktivnosti spodbujate. Predstavljene bodo ideje za dojenčke, malčke in predšolske otroke. Vabljeni na srečanje, kjer bomo razmišljali »logopedsko«.
13. 5. 2024 – PONEDELJEK: OB 17.00 – 18.30
(“MOJ OTROK PA ŽE NE BO VES ČAS PRED EKRANI!” ODGOVORNA IN URAVNOTEŽENA UPORABA DIGITALNE TEHNOLOGIJE V DRUŽINI):
Digitalna tehnologija je postala del našega življenja in med starši se pojavljajo različna vprašanja. Pri kateri starosti naj otroku dovolim uporabo zaslonov? Obstajajo kakšne časovne omejitve za določeno starost? Katere vsebine so primerne? Kakšen je sploh vpliv časa pred zasloni na razvoj in zdravje otrok? Na podlagi informacij v predavanju boste lahko razmislili o družinskem načrtu koristne in varne uporabe zaslonov za vašega otroka.
10. 6. 2024 – PONEDELJEK: OB 17.00 – 18.30
(SKRB ZA ZDRAVE ZOBE V PREDŠOLSKEM IN ŠOLSKEM OBDOBJU):
V predavanju bo govora o najpogostejši bolezni v ustni votlini otrok in mladostnikov, zobni gnilobi ali kariesu. Karies je več vzročna bolezen, ki jo je mogoče preprečevati in obvladovati z ustrezno ustno higieno, primerno prehrano in rednimi obiski pri zobozdravniku. Pitje sladkih pijač in pogost vnos sladkih prigrizkov predstavljata največje tveganje za razvoj kariesa pri otrocih in mladostnikih. V predšolskem in šolskem obdobju je tveganje za poškodbe zob veliko in zato je zaželeno, da imajo starši, vzgojitelji in učitelji osnovno znanje, kako ravnati na mestu nezgode. Ustrezna začetna oskrba poškodovanih zob pogosto odločilno vpliva na nadaljnje zdravljenja in prognozo.
9. 9. 2024 – PONEDELJEK: OB 17.00 – 18.30
(“OTROCI PO RAZVEZI”):
Rojstvo otrok v življenje para prinese veliko sprememb, na katere se nekaterim uspe prilagoditi brez večjih težav, za nekatere pare pa predstavlja zahtevno preizkušnjo, ki se lahko konča tudi z razvezo. Kaj razveza staršev pomeni za otroke? Kako lahko starši poskrbijo, da bodo kljub razvezi, svojim otrokom tudi v spremenjenih okoliščinah zagotavljali dovolj dobro in podporno okolje za njihov nadaljnji razvoj? Odgovore na ta in še druga vprašanja bomo skušali poiskati v predavanju z naslovom »Otroci ob razvezi«
14. 10. 2024 – PONEDELJEK: 0B 17.00 – 18.30
(“DEDEK JE ŠEL V NEBESA…IN KDAJ PRIDE NAZAJ? SMRT V DRUŽINI KAKO JO RAZUMETI IN ODŽALOVATI”):
Včasih ob temah, ki so najbolj vsakdanje, najbolj ostanemo brez besed. Na predavanju bomo razložili bistvene značilnosti procesa žalovanja, tako pri odraslih kot otrocih. Na umiranje in izgubo bomo pogledali skozi otroške oči in podali preprosta priporočila, kako ob smrti v družini z otroki ravnati, kako se z njimi pogovarjati ter jih ustrezno podpreti.
11. 11. 2024 – PONEDELJEK: OB 17.00 – 18.30
(PREHRANA ZA RAST IN RAZVOJ: PRVA LETA ŠTEJEJO):
Prehransko programiranje je ključna strategija za zdrav razvoj otrok, ki oblikuje fiziološki in psihološki temelj v kritičnem obdobju že pred rojstvom do drugega rojstnega dne. V tem času oblikujemo ne le otrokovo telo, temveč tudi možgane. Postavimo temelje za kognitivno moč in čustveno stabilnost. Pravilno prehranjevanje ne le zmanjšuje tveganje za bolezni, temveč tudi krepi družinske vezi, saj obroki postanejo priložnost za skupno ustvarjanje zdravih spominov. Kuharji tega obdobja imajo ključno vlogo pri oblikovanju otrokovega okusa, pripravljenosti na nove izkušnje ter vzpostavitvi trajnih prehranskih navad. Skupaj ustvarjamo priložnost za srečen začetek, ki odmeva skozi celotno življenje mladih družin in postavlja hrano kot gradnik trajne kakovosti življenja.
Veselimo se našega skupnega srečanja!